Francis Lagan Biography, Death, Age, Career, Bishop

Francis Lagan (October 31, 1934 – June 9, 2020) was an Irish clergyman of the Roman Catholic Church who served as Assistant Bishop of the Diocese of Derry (1988–2010).

Francis Lagan Early Life

Francis Lagan was born in Lisnamuck, Maghera, County Londonderry, one of seven children born to Francis Lagan and Róisín Lagan.

Francis Lagan was ordained a priest on June 19, 1960 at Maynooth College, of the Diocese of Derry.

Francis Lagan

Francis Lagan

Francis Lagan Career

Francis Lagan’s ministry in the diocese began with teaching appointments at alma mater, St Columb’s College, Derry (1961–63), Carndonagh College (1963-73), and Carndonagh Community School (1973–77).

Also read- Malikah Shabazz Biography

Francis Lagan has served as a manager at Strabane (1977–82) and as a Director at St. Mary’s Parish, Creggan in Derry City (1982–88).

Francis Lagan Bishop

On February 4, 1988, he was ordained an auxiliary bishop and the Bishop Bishop of Sidnacestre. He was ordained a bishop on March 20, the same year.

The Principal Consecrator was Tomás Cardinal O’Fiaich. The main co-Consecrators were Archbishop Gaetano Alibrandi, Apostolic Nuncio in Ireland, and Bishop Edward Daly of the Diocese of Derry.

Francis Lagan Death

For most of his ministry he lived in Strabane, County Tyrone and assisted the Bishop of Derry with credentials. His resignation was accepted in May 2010. He died on June 9, 2020, at the age of 85.

Leave a Reply

Your email address will not be published.